Най-големият айсберг в света се движи отново след 30 години
Най-големият айсберг в света, с размери 3800 квадратни километра и дебелина 400 метра, известен като A23a, е активен и се движи отново, след като беше хванат във водовъртеж близо до Южните Оркнейски острови през по-голямата част от годината.
A23a се отдели от Антарктика през 1986 г., но скоро след това заседна близо до брега, потъвайки с долната си част в дълбините на море Уедел. Той остана неподвижен там повече от три десетилетия. През 2020 г. започна да се движи на север, но от пролетта отново беше хванат във водовъртеж.
Британският антарктически институт (BAS) наскоро потвърди, че айсбергът отново се движи на север. Океанографът д-р Андрю Майерс каза, че е вълнуващо да се види този огромен айсберг в действие след дълъг период на стагнация. Според него учените се интересуват да проследят пътуването му, защото може да следва маршрути, подобни на предишни големи айсберги, които са се отцепили от Антарктида.
Очакванията са, че A23a в крайна сметка ще навлезе в Атлантическия океан, където по-топлите води ще го накарат да се разпадне на по-малки парчета и да се стопи напълно.
Изследователите също са загрижени за въздействието на тези айсберги върху местните екосистеми. Лора Тейлър, биогеохимик и член на екипажа на изследователския кораб Sir David Attenborough, обяснява, че големите айсберги могат да осигурят важни хранителни вещества за водите, през които преминават, създавайки процъфтяващи екосистеми в иначе по-малко продуктивни райони. Все още обаче не е ясно как размерът и произходът на тези ледени маси влияят на тези процеси.
Данните, събрани от водите около A23a, ще помогнат за по-доброто разбиране на ролята на ледените покривки за поддържане на биоразнообразието и динамиката на океанските екосистеми.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.